Notatka ta, znacznie skrócona, ukazała się

w numerze 10/2008 tygodnika OGRODY

 

 

Witold Hoppel

Tulipany jakich nie znacie

 

            O zakupie cebul tulipanów trzeba pomyśleć w sierpniu i we wrześniu, jeśli na wiosnę chcemy mieć kwitnące rośliny. A te, o których będziemy tutaj pisać, nie są łatwe do zdobycia. O sprowadzaniu z wysyłkowych firm zagranicznych trzeba pomyśleć już w lipcu. Notatka dotyczy gatunków (nie odmian) miniaturowych, botanicznych, czyli pochodzących z natury, o wysokości rzędu 10-20 cm. Czasem nazywa się je skałkowymi. Zgodnie z tą nazwą świetnie nadają się one na skalniaki, ale dobrze wyglądają także jako towarzystwo dla innych roślin, nawet iglaków.  Mogą rosnąć, a nawet jest to wskazane, na bardzo suchych stanowiskach.

Tulipan późny (Tulipa tarda) - bardzo znany gatunek

Tulipan irański (T. urumiensis) - cały słonecznie żółty, też łatwy w uprawie, ale rzadziej spotykany

 

Najbardziej znanym i łatwym w uprawie gatunkiem jest Tulipa tarda (tulipan późny)  o złoto-białych płatkach, w naszych warunkach nawet rozmnaża się przez samosiew, chociaż na kwitnące okazy będziemy musieli poczekać przynajmniej trzy lata. Ten gatunek  można bez problemów kupić również w Polsce. Troszkę rzadszy i wolniej rozmnażający się jest T. urumiensis z Iranu i Azerbejdżanu (od jeziora w tym kraju pochodzi jego nazwa), który został sprowadzony do Europy w 1928 r. Obydwa w słońcu tworzą jaskrawe plamy na zagonkach.

 

Tulipian Auchera (T. aucheri), bardzo niski w ciekawym kolorze

Tulipan Hagera (T. hageri splendens) niziutki, ciemnoczerwony

 

            T. turkestanica (tulipan turkiestański) ma wiele białych gwiazdkowatych dość drobnych kwiatków na jednej łodydze, jak  T. aucheri  (tulipan Auchera) jest bardzo niski i charakteryzuje się nadzwyczaj urodziwymi różowymi kwiatkami, pochodzi z Armenii.

 

Tulipan niski (T. pulchella humilis) - ma wiele podgatunków, ale ten należy do najładniejszych

Tulipan Schrenkiego (Tulipa schrenkii) - ciekawy dwubarwny gatunek

Tulipan wielobarwny (Tulipa polychroma) - tylko dlaczego jest biały?

Tulipan turkiestański (T. turkiestanica) - gwiazdkowate białe kwiatki, bardzo łatwy w uprawie

 

            Dość znane i jednocześnie efektowne są różne odmiany botaniczne z gatunku T. pulchella (tulipan niski). Warto postarać się o jego białą "wersję" ALBA, opisywaną również jako T. pulchella var. oculata z ciemno-granatowym dnem.

Z obszarów pólnocno-zachodniego Iraku przywędrował T. kurdica o pięknej kolorystyce i bardzo niski.

 

Tulipa pulchella ALBA - muszę przyznać, że mój ulubiony tulipan skałkowy. Niestety - dość drogi i trudniej dostępny

 

T. schrenkii występuje na Kaukazie. Ma ciekawy kształt kwiatów, które mają żółtą obwódkę dookoła czerwonych płatków.

Zaletą tych roślin jest również brak konieczności corocznego wybierania cebul z ziemi, mogą na jednym stanowisku rosnąć po pięć lat. Nie atakują ich również choroby wirusowe. Niestety - niektóre z nich słabo się rozmnażają. Jeśli zdecydujemy się na uprawę tych niezbyt rozpowszechnionych jeszcze roślin, na pewno sprawią nam wiele radości.